ANTİK KENT POMPEII’DE FASTFOOD RESTORANI BULUNDU

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İtalya’nın güney bölgesinde yer alan Pompei Antik Kenti geçtiğimiz günlerde önemli bir kazıya daha imza attı. Uzun süredir devam eden kazılar neticesinde çok sayıda yeme içme alanı keşfedilmiş olmasıyla birlikte, söz konusu son kazıda latince “termopolium” adı verilen ve Türkçe’ye “sıcak yemek alanı” olarak çevrilen bir alan gün yüzüne çıktı. Bilinen en eski fastfood restoranı olarak duyurulan termopoliumun ayrıntıları ise şöyle;


İtalya’nın güney bölgesinin simgesi olan Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu tamamen küller altında kalan Pompeii Antik Kenti’nde süren kazılar, gün geçtikçe bölgede yaşayan Antik Roma halkının yaşam biçimine dair önemli ipuçları sunuyor. Geçtiğimiz günlerde büyük ölçüde gün yüzüne çıkmış olan termopolium, antik kentteki iki sokağın kesiştiği noktada bulunuyor. Antik çağda bulunduğu liman bölgesi nedeniyle sık sık denizcilerin de uğramak zorunda kaldığı Pompeii Antik kentinde bulunan termopolium, gerek yol üzerinde olması gerekse yola yakın yemek tezgahları nedeniyle bir fastfood restoranını andırıyor. Etrafı çeşitli hayvan figürlerinin süslediği freksler arkasında bulunan tezgahlarda derin, pişmiş toprak kavanozlar bulunuyor. Yemekleri sıcak tutmak için yapıldığı düşünülen bu taş kavanozlarda 2000 yıl öncesine uzanan yemek kalıntıları da bulunuyor. Kazıda bulunan kaplarda keçi, sosis, balık ve salyangoz kalıntılarına da rastlandı. Tezgahı çevreleyen frekslerde bulunan horoz ve ördek gibi figürlerde dönemin menüleri olarak değerlendiriliyor. Antik Pompeii insanlarının popüler yemek kültürüne dair hayli aydınlatıcı bilgiler sunduğu belirtilen kazı çalışması sonucunda bronz kepçe, birkaç şişe ve seramik yağ kaplarına rastlandı.

Pompeii Arkeoloji Parkı Sorumlusu Massimo Osanna, geçtiğimiz yıllarda Pompeii’de çok sayıda yemek yeme alanının keşfedildiğini fakat bulunan bu son yapının tam bir termopolium olduğunu belirtti.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı