BİSİKLET DOSTU ŞEHİRLERLE TANIŞIN

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tüm dünyada toplu taşıma uygulamaları, kent yaşamının en önemli sorunlarından biri. Birçok dünya şehri hem kentsel yaşanabilirliği artırabilmek hem de şehir içi mobiliteyi verimli kılmak için bisikletin günlük ulaşım aracı olarak daha fazla kabul görmesi için çabalıyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler tarafından gerçekleştirilen bisiklet yanlısı çabaları ve girişimleri takip eden Danimarkalı şehir planlama ve tasarım firması Copenhagenize Design, bu konuda çeşitli parametrelerle puanladığı şehirleri her iki yılda bir puanları ve gerekçeleriyle yayınlama yoluna gidiyor. Sizler için Copenhagenize Design tarafından 2019 yılında seçilen bisiklet dostu şehirlerden ilk 5’i derledik;

 

KOPENHAG
Copenhagenize sıralamasında %90.2’lik skorla liderliği elinde bulunduran şehir Kopenhag’da bisiklet kullanım altyapısı için harcanan para kişi başı 45 dolardan fazla. Şehre her yıl bisiklet kullanımını desteklemek için azımsanmayacak sayıda köprü ve yol inşa ediliyor.

 

AMSTERDAM
2019 yılında listeyi ikinci sıradan kapatan Amsterdam, 2022 yılı için bisiklet parkı sayısını arttırmaya ve şehrin bisiklet alt yapısını güçlendirmeye yönelik iddialı bir yayınladı. Planda tüm bisiklet yollarının 2.5 metreye yükseltilmesi ve mevcut bisiklet kavşaklarının yenilenmesi de bulunuyor. Şehrin bisiklet ulaşımını geliştirme ve yayalar için daha fazla yürüyüş alanı açma noktasında bir de 2025 planı bulunuyor. Bu plana göre de yılda 1.500 olmak üzere toplamda 11.000 araç park yerinin kaldırılıp dönüştürülmesi hedefleniyor. Amsterdam’ın listedeki skoru ise %89.3.

 

UTRECHT
Bisiklet dostu şehirler sıralamasında zirveye ortak olan bir diğer şehir ise Utrecht. İki şehrin aynı anda yüksek skorlarla listeye girmesi hiç şüphesiz Hollanda’yı bu konuda özel bir ülke haline getiriyor. Utrecht’in bisiklet kullanımına ilişkin liste skoru %88.4.

 

ANVERS
Belçika’nın Hollanda’ya komşu olan şehri Anvers, göz alıcı mimarisi ve dünya çapında ünlü çikolatalarıyla tanınan bu şehir aynı zamanda dünyanın en ünlü bisiklet dostu şehirlerinden biri. Copenhagenize 2019 listesindeki skoru %73.2 olan Anvers, yılın her dönemi turist alan bir şehir. Türkiye’den düzenlenen Benelüks Turları ile uğranabilecek bu şehri, bir bisiklet kiralayarak kısa zamanda fethedebilirsiniz.

 

STRAZBURG
Bünyesinde Avrupa Konseyi’ni ve Avrupa Parlamentosu’nu barındıran Fransız şehri Strazburg, ülkenin kuzeyinde, Alsas Bölgesi’nde bulunuyor. Tarihi şatoları ve masalsı görünüme sahip evleriyle dünyanın en estetik şehirlerinden biri olan Strazburg, Bisiklet dostu kimliğiyle de ön plana çıkıyor. Şehrin listedeki skoru %70.5.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı