COVİD19 SONRASI SEYAHAT DÜNYASINI NELER BEKLİYOR?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünyayı saran Covid-19 salgını sonrası durma noktasına gelen global seyahat hareketliliği, seyahat severleri ve turizm dünyasını yeni arayışlara yöneltti. Henüz tam olarak ülke sınırlarının bile açılmadığı günümüzde seyahat dünyası, en azından yaşanacak kademeli rahatlamalar sonrası daha güvenli bir tatilin nasıl yapılabileceği konusunda düşünmeye başladı. Peki pandemi sürecinin ölümcül sonuçlarının azalmasıyla birlikte daha güvenli ve hijyen odaklı tatil noktasında hangi konseptler öne çıkacak dersiniz? Seyahat dünyasının yavaş yavaş hemfikir olmaya başladığı belli başlı konseptleri sizler için sıraladık;


İZOLE KONAKLAMA ALTERNATİFLERİNİN ARTMASI
Her ne kadar seyahat hareketliliğinin en önemli ağayı büyük tesislerde yapılan konaklamalar olsa da artan hijyen ve mesafe ihtiyacı ile daha izole konaklama alternatiflerinin tercih edilmesi ön görülüyor. Durum böyle olunca da misafir kapasitesi daha sınırlı olan butik oteller, geniş aile ve akraba grupları ile birlikte konaklanabilecek villalar ve hatta ziyaretçi kapasitesi düşürülmüş ada ve adacık konseptlerin seyahat severler tarafından daha çok tercih edilebileceği düşünülüyor.


ETKİNLİK VE TÜKETİM ALANLARINDAKİ SINIRLARIN GENİŞLEMESİ
Turistik faaliyetlerin en vazgeçilmez parçası olan yeme içme faaliyetleri, aynı zamanda zorunlu temas olasılığın en çok olduğu alanlarda gerçekleşiyor. Yeme – içme esnasında maske gibi önleyici önlemlerin alınmasındaki zorluk da düşünüldüğünde bu alan öncelikli çözüm üretilmesi gereken alanlardan biri haline geliyor. Çeşitli işletme ve restoranların bu konuda almayı planladığı tedbir ise yeme içme alanlarının sınırlarının genişletilmesi oluyor. Örneğin yoğun olarak tercih edilen bir plaj yakınındaki restoran, mekân içindeki kalabalığı ve trafiği önlemek adına doğrudan plaj bölgesine servis yapmayı planlıyor.


YOĞUN TURİSTİK NOKTALARDA KALABALIK KONTROLÜNÜN SAĞLANMASI
Pandemi sürecinin tahmin edilenden daha fazla sürmesi durumunda sadece turistik alanların değil hemen her şehrin kalabalık noktalarını kapsayan bir kalabalık kontrolü protokolünün hayata geçirilmesi ön görülüyor. Hatta öyle ki birçok şehirde kalabalığın yoğun olduğu meydanlara insanların girişleri belirli uygulamalarla sınırlandırılmaya başlanmış durumda. Mesela İstanbul’da kimi meydanlara HES kodu olmayan vatandaşların girmesine izin verilmiyor. Bu kural genel bir önlem olarak hayata geçirilmeye başlanmış olsa da özellikle turistik medyanlar, tarihi yapılar ve müze ve ören yerleri gibi noktalarda da uygulanması güvenli bir turizm planı oluşturma noktasında ilk adım olabilir.


TÜM TEMAS NOKTALARINDA DOKUNMASIZ İŞLEM SÜRECİ
Seyahat süreci içerisinde en çok temas ihtimalinin bulunduğu aşama, havalimanlarında geçirilen zaman ve bu zaman zarfında yapılan işlemler. Hava taşımacılığı endüstrisine bilgi teknolojisi ve telekominikasyon hizmetleri sağlayan teknoloji şirketi SITA (Societe İnternationale de Telecommunivations Aeronautiques) tarafından yapılan bir çalışmada havalimanlarında yapılan hemen her işlemin temas sağlanmadan halledilebileceği hibrit teknoloji modelleri üretilmeye başlandı. Miami Havalimanı uçuşlarında belli kısımlarının kullanılmaya başlandığı bu teknoloji sayesinde, telefonunuza yüklenen bir uygulama ile pasaport kontrolünden bagaj uygulamalarına kadar birçok aşamayı hiç kimse ile temas sağlamadan halledebiliyorsunuz. SITA şu anda ise maska ile yüz tanıma sistemi üzerinde çalışıyor. Şirket tarafından geliştirilen uygulamalar Almanya gibi bazı ülkelerde ver güvenliği ve biyometri tartışmaları nedeniyle uygulamaya alınmasa da şirket ürünlerinin Pandemi koşulları devam ederse hayli talep göreceği düşünülüyor.


ÖZEL TAŞIMACILIK HİZMETLERİNİN ARTMASI
Seyahat severlerin en çok temas halinde olduğu noktalardan biride şüphesiz tur boyunca gerçekleşen ulaşım hareketleri. Genelde büyük otobüslerle yapılan transferler seyahat severlerin aynı kapalı ortamı paylaşmak zorunda oldukları alanlar oluyor. Covid 19 ile mücadelede en önemli kriterlerden biri olan mesafe kuralının uygulanabilmesi için transfer tiplerinde de daha izole yöntemlerin tercih edilmesi bekleniyor. Özel araç kiralanması ya da daha küçük gruplar için ideal olan minibuslar ile transferlerin gerçekleşmesi gelecek günlerde seyahat severler tarafından daha çok talep edilecek gibi görünüyor.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı