DÜNYANIN PAHA BİÇİLEMEYEN 5 TABLOSU

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Modern çağ yaşantısında sanatın dışavurumuna sayısız formla tanıklık ediyoruz. Kimine göre biri sanatsal açıdan değerlendirilebilirken diğeri öyle düşünmüyor. Fakat herkesin önem verdiği ve dikkate aldığı bir konu var ki o da bir sanat formu olarak 30.000 yıldan da uzun süredir var olan resim.

Öyleyse fazla uzatmadan, sizler için derlediğimiz dünyanın en popüler ve paha biçilemeyen 5 tablosuna göz atalım.

MONA LISA – LEONARDO DA VINCI

Da Vinci, 1503 – 1504 yılında başladığı başyapıtı üzerinde 20 yılı aşkın bir süre çalıştı. Tabloyu gittiği her yere taşıdı. Mona Lisa’nın esrarengiz gülümsemesi tüm dünyanın hayal gücünü ele geçirdi. Resmin çekiciliğinde büyük bir rol oynayan o gülümsemeyle ilgili herkes farklı bir şey söyledi ve söylüyor. Çeşitlendikçe çılgın bir hal alan teoriler, hamile bir kadının mutluluğundan tutun çeşitli hastalıkların semptomlarına kadar uzanıyor. Hatta yüz ifadesine göre duyguları tanımlayan bir yazılımla bile incelendi ve sonucunda %83 oranında mutluluk ifade ettiği tespit edildi.

Ayrıca tabloyla ilgili en çok tartışılan başka bir konu da resimde gizlenmiş olduğu düşünülen simgeler.  Eleştirmen Walter Pater, 1867 yılında tablo üzerine görüşlerini belirtmiş ve kadınlıkla ilgili gizli semboller içerdiğini söylemiş. Şu ana kadar 2 kez çalınan tablo, şimdi Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nde sergileniyor. Dünyadaki en ünlü sanat eserlerinden biri olarak bu başyapıt günde yaklaşık 20 bin civarı ziyaretçi alıyor.

YILDIZLI GECE – VINCENT VAN GOGH

Kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta ‘’ Gecenin, gündüzden daha canlı, daha zengin renklerle dolu olduğunu sık sık düşünmüşümdür zaten.’’ diyen Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent van Gogh, yine kardeşine yazdığı başka bir mektupta Yıldızlı Gece’nin ilham kaynağından bahsediyor. Gün doğmadan önce, Güney Fransa’nın Saint-Rémy kentinde bulunan Sanatoryum’daki penceresinden gördüğü manzara bu ilham. Buraya gelmeden kısa bir süre önce kulağını kesmiş ve bu sebeple tedaviye alınmıştı. Burada sanatsal çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor, bu şekilde ruhsal bir rahatlama arıyordu.

Resim, gördüğü şehir manzarasının üzerinde sarı yıldızların olduğu bir gece sahnesi. İlk bakışta manzara ve gözleme dayalı bir eser gibi görünse de aynı zamanda Gogh’un o anki duygularını, anılarını ve hayal gücünü yüksek ölçüde yansıtıyor. Yıldızlı Gece, ünlü ressamın başyapıtı olarak kabul ediliyor ve 1941 yılından beri New York’taki Museum of Modern Art müzesinin kalıcı koleksiyonunda bulunuyor.

VENÜS’ÜN DOĞUŞU – SANDRO BOTICELLI

Eserleriyle Rönesans sanatının gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayan Boticelli’nin en ünlü tablolarından biri Venüs’ün Doğuşu. Tablonun odak noktası, Yunan mitolojisinden tanıdığımız, diğer adıyla Afrodit olarak bildiğimiz güzellik ve aşk tanrıçası Venüs. Boticelli’nin bu eseri döneminin katı klasik gerçekliğini yansıtmıyor. Bunun en büyük göstergeleri ise Venüs’ün gerçek olamayacak uzunluktaki boynu ve sol omzunun duruş açısı ile Venüs’ün anatomisi kabul ediliyor.

Tabloda, denizden olgun bir kadın olarak doğan tanrıçanın rüzgar tanrıları tarafından bir istiridye kabuğu üzerinde karaya taşınmasını görüyoruz. Antik çağlarda istiridye kabuğu vulvanın bir sembolü kabul ediliyor. İlkbahar tanrıçası ise sağ tarafında onu örtmek için bekliyor. Birçok kaynakta belirtilen rivayet şöyle ki; tablo Medici tarafından Boticelli’ye sipariş edilerek Vespucci’ye duyduğu aşkın anısına çiziliyor.

Yapıt günümüzde,  Boticelli’nin birçok eseriyle beraber Floransa’da bulunan Uffizzi sergisinde yer alıyor.

İNCİ KÜPELİ KIZ – JOHANNES VERMEER

Barok tarzı ışık kullanımının güzel bir örneği olarak gösterilen tablo Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtlarından biri kabul ediliyor. Ressamın kendisi mi, resmin neden bu kadar gizemli olduğu mu? Hangisi hakkında daha az şey biliyoruz diye merak ederseniz, doğru cevap hepsi olacaktır. Hiç bilmediğimiz bir şey var ki, o da tabloda konu olan karakterin kim olduğu.  Şaşırtıcı derecede gerçek, neredeyse bir fotoğrafmış gibi görünen tablo beraberinde bazı sorular getiriyor. Vermeer’in görüntüyü oluşturmak için, fotoğraf ve kamera öncesi dönemde çizim için kullanılan, camera obscura adlı cihazı kullanıp kullanmadığı. Diğer her şey gibi bununla ilgili de kesin bir bilgi yok.

Ne olursa olsun, resmin insanı kendine çeken, izlemeyi ve izlenmeyi keyifli kılan bir enerjisi var. İnci Küpeli Kız’ın bakan kişiye direkt ulaşan bakışları onu yaşamın nefes alan bir parçası haline getiriyor. Tablo, Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Mauritshuis Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

ÇIĞLIK – EDVARD MUNCH

Resim, dışavurumculuğun öncüsü Edvard Munch’ın yarı-otobiyografik döngüsü olan (Hayatın Frizleri) ‘’The Frieze of Life’’ın bir parçası olarak tasarlandı. Birçok sanat eleştirmenine göre ressamın en önemli eseri ve modern sanat tarihinde oldukça önemli bir yapıt. Günümüzde Oslo Ulusal Galeri’de sergileniyor.

Geneline baktığımızda tablo, sanatçının maksimum ifade gücü için minimum formlar kullandığı 3 ana alandan oluşuyor. Ünlü ressam bu tablonun ilham kaynağını ise 1892 yılında Nice’de tuttuğu günlükte şu kelimelerle ifade etmiş, “İki arkadaşla yol boyunca yürüyordum – güneş battı – ani bir melankoli hissettim – birdenbire gökyüzü kan kırmızısına döndü. Durdum, korkuluklara yaslandım, bitkin – mavi siyah fiyordun ve şehrin üzerinde kan ve kılıç gibi alevli gökyüzü asılı duruyordu- Arkadaşlarım devam etti – Orada kaygıyla titreyerek durdum – ve doğanın sonsuz çığlığını [gözyaşını] hissettim. ”

Tablonun ortaya çıkışının ardından eleştirmenler ve akademisyenler tasvir edilen sahneyi defalarca betimleye çalıştı. Astronomi ve fizik profesörü Donald Olson, kan kızılı gökyüzünü dünyanın diğer ucunda gerçekleşen volkanik bir patlamaya bağladı. Endonezya’daki Krakatoa patlaması, dünya çapında aylarca süren kızıl gün batımlarına sebep olmuştu. Fakat bu olay 1883’te, yani Munch Çığlık tablosunun ilk versiyonunu boyamadan 10 yıl önce gerçekleşti.

Yani kısaca Çığlık, algının gerçeklikten ziyade ressamın hatırladığı dünyanın ve hislerinin bir yansımasını temsil ediyor.

 

 

 

Paylaş.

Yorumlar Kapalı