EĞLENCE DOLU BU FESTİVALLERİ KAÇIRMAYIN

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’de her yıl binlerce insan tarafından katılım gösterilen onlarca festivalin birçoğu, 2020 yılında yaşanan Pandemi nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Pandemi koşulları nedeniyle henüz 2021 programları açıklanmamış olsa da pandeminin sona ermesi umuduyla bu festival tarihlerini ajandamıza not etmeye başladık. Yılın her ayında ülkenin bir köşesini neşe ve eğlenceye boğan bu festivallerden en çok ilgi görenleri sizler için derledik;


WINTERFEST – ULUDAĞ/BURSA
Türkiye’de kış ve kayak turizminin en gözde merkezlerinden biri olan Uludağ’da gerçekleştirilen Winterfest, şubat ayının tamamını kapsayacak şekilde 3 ayrı periyotta yapılıyor. Üniversite gençliği başta olmak üzere kış tatili severlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalde kayak pistlerine kurulan DJ sahneleri, akşam sahne alan ünlü sanatçılar ve günün her saati ziyaretçilerini eğlenceye boğan çeşitli aktiviteler ile Winterfest Türkiye’nin en ünlü kış festivali olarak biliniyor.


KIŞ OYUNLARI FESTİVALİ- KARS
Her yıl mart ayının başında Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde düzenlenen Kars Kış Oyunları Festivali, eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Kars ve Sarıkamış bölgesinin gerek kış turizmi gerekse kültür sanat varlıkları bakımından daha yakından tanınabilmesini amaçlayan bu festival ile kış tatili tutkunları hem kültür turu hem de kayak tatili yapmış oluyor. Yerel halkında hayli yoğun ilgi gösterdiği festivalde, halk oyunları gösterisi, kardan heykellerin açılışı, karda kaşar yuvarlama, iglo yapımı, kar üzerinde güreş, atlı cirit, balonla gezi ve müzikli eğlenceler düzenleniyor.


ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ- ADANA
Çukurova’nın gözde şehri Adana’da sivil bir inisiyatif tarafından hayata geçirilen ve kısa zamanda hayli ilgi görmeye başlayan Portakal Çiçeği Festivali, her yıl nisan ayının ilk haftası gerçekleştiriliyor. Adana’nın en güzel havası olarak tabi edilen bu dönemde şehrin her yanını portakal çiçeği ağaçlarının eşsiz kokusu sarıyor. Şehrin cadde ve sokaklarında toplanan kalabalık bu dönemde müzik, şiir, dans, halk oyunları ve yöresel tanıtımlarla eğlenceyi sokağa taşıyor.


ALAÇATI OT FESTİVALİ – ALAÇATI/İZMİR
İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı yazlık Alaçatı beldesinde düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, bölgenin yemeklik bitkilerinin tanıtıldığı bir festival olarak her yıl nisan ayının ilk haftası gerçekleştiriliyor. Kısa zamanda gördüğü yoğun ilgi sayesinde önemli bir gastronomi festivaline dönüşen Alaçatı Ot Festivali’nde, sadece Alaçatı değil çevre belde ve ilçelerinde otellerini yüzde yüz doluluğa ulaştıran bir katılım sağlanıyor. Bitki tanıtımı, yemek yarışması, sanatçı söyleşileri, kültürel etkinlikler ve görkemli festival yürüyüşü ile özdeşleşen bu festival Türkiye’nin son yıllarda en iyi çıkış yapan festivalleri arasında yer alıyor.


KAKAVA HIDIRELLEZ ŞENLİKLERİ- EDİRNE
Edirne Belediyesi tarafından her yıl Mayıs’ın ilk haftası kutlanan Kakava Hıdırellez Şenlikleri, Edirne’nin Sarayiçi ilçesini deyim yerindeyse koca bir eğlence şehrine çeviriyor. Baharın gelişiyle birlikte doğadaki uyanışı ve yenilenmeyi selamlama amacıyla yapılan Kakava Şenlikleri’nde Tunca Nehri şenliklerin başlangıç noktası oluyor. Baharı selamlamak için yakılan 1400 yıllık kadim ateş Kakava ise festivalin ikonu olarak biliniyor.


CAPPADOX – KAPADOKYA
Türkiye’nin genç sayılabilecek festivallerinden biri de tüm dünyanın gözde turizm noktalarından biri haline gelen Kapadokya’da gerçekleşiyor. Sıcak hava balonları ve doğa harikası peri bacaları arasında gerçekleşen festivalde çok sayıda sanatçının katılımıyla konserler gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda Kapadokya’nın tarihi ve kültürel varlıklarını da keşfedebilme olanağı sağlayan Cappadox, mayıs ayının ikinci haftası yapılıyor.


BOZCAADA CAZ FESTİVALİ – BOZCAADA
2017 yılından beri Bozcada’yı müzik severlerin uğrak noktalarından biri haline getiren Bozcaada Caz Festivali, hem yaz tatilin hem de caz müziğin tadına sonuna kadar varılabilecek bu etkinlik ise temmuz ayının üçüncü haftasında gerçekleştiriliyor.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı