GAZİANTEP’İN DÜNYACA ÜNLÜ LEZZETLERİ SİZİ BEKLİYOR

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünyanın en eski sürekli yerleşim merkezlerinden biri olan Gaziantep, bugünlerde bünyesinde eşsiz lezzetleri barındıran mutfağı ile konuşulmaya devam ediyor. Gastronomi alanında yaptığı çalışmalar neticesinde popülaritesini günden güne artıran bu şehri, yılın her dönemi yerli ve yabancı birçok seyahat sever ziyaret ediyor. Ziyaretçisinin damağında unutulması zor tatlar bırakan Antep yemeklerinin en çok tercih edilenlerini sizler için derledik;

SİMİT KEBABI

30’dan fazla kebap çeşidinin bulunduğu Gaziantep’te, en çok tercih edilen kebaplardan biri Simit Kebabı. Bu kebabın adının simit olması, kebabın simite benziyor olmasından kaynaklanmıyor. Gaziantep’te köfte ve kebaplar için kullanılan ince bulgurlara simit adı veriliyor. Bu bulgur ve kıymanın çeşitli baharatlarla hazırlanması sonucu yapılan bu kebap şu günlerde dünya çapında bir popülariteye sahip.

ALİNAZİK KEBABI

Ünü sadece Gaziantep’i değil tüm Türkiye’yi aşmış bir diğer Antep yemeği ise Alinazik Kebabı. Kömürde pişirilmiş ve püre haline getirilmiş patlıcanların sarımsaklı yoğurt ile birleştikten sonra üzerine kuzu etlerinin eklenmesi sonucu elde edilen bu kebap, geleneksel olarak yanında pirinç pilavı veya ızgara sebzeler ile servis edilir.

İÇLİ KÖFTE

Antep mutfağının vitrin yemeklerinden biri haline gelen İçli Köfte, aslında tam olarak Türk yemeği sayılmasa da yıllar içinde Antep mutfağı bu yemeği özgün bir şekilde yeniden üreterek menüsüne eklemeyi başarmış. Ortadoğu ve Arap ülkelerinde Kibbe adıyla bilinen bu yemeğin Gaziantep versiyonunda ceviz, yağlı kıyma ve yine simit adı verilen ince bulgur kullanılıyor. Antep usulü içli köftenin en ayırıcı özelliği ise dış katmanının inceliği ve ağızda dağılabilir yoğunlukta olması.

YUVARLAMA ÇORBASI

Gaziantep mutfağının özgün lezzetlerinden bir diğeri de Yuvarlama Çorbası. Et, nohut ve yoğurt gibi lezzetlerin buluşmasıyla medyana gelen ünlü Antep Yuvarlama Çorbası, ana yemeklerden önce servis ediliyor. Antep Yuvarlama Çorbası, Gaziantep bölgesinde geleneksel olarak Ramazan Bayramı’nın ilk günü özellikle tüketildiği için Bayram Yuvarlaması olarak da biliniyor.

BEYRAN ÇORBASI

Gaziantep mutfağının lezzetli olduğu kadar şifa deposu olarak da tanınan bir diğer lezzeti Beyran Çorbası. Et, pirinç, sarımsa, kemik suyu gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan bu lezzet genelde sabahın ilk saatlerinde tüketilmeye başlanıyor. Hatta öyle ki, turistler tarafından bu denli tercih edilene kadar Gaziantep’te bu çorba öğle saatlerinden sonra bulunamıyormuş.

ANTEP BAKLAVASI

Çorbasıyla, ana yemeğiyle damağının peşinden giden misafirleri memnun eden Antep’in sihirli yemekleri bunlarla bitmiyor. Hatta Gaziantep’in öyle şerbetli tatlıları var ki, ünü Hollywood filmlere kadar konu olabiliyor. Evet yanlış anlamadınız. Tam olarak Antep’in dünyaca ünlü tatlısı Gaziantep Baklavası’ndan bahsediyoruz. Birçok ustaya göre Gaziantep baklavasının sırrı ince hamuru ve yöreye özgü antepfıstığı.

KATMER

Fıstık, şerbet ve hamurdan oluşan tek tatlı çeşidi baklava değil elbette. Özellikle Ultra ince hamur ile yapılan katmer, baklavanın popülaritesini hemen bir adım arkadan takip ediyor. Gaziantep baklavası günümüzde neredeyse tüm Türkiye’de bulunabildiği için şehri ziyaret eden turistlerin ilgisini katmer daha çok çekebiliyor.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı