HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ’NİN EN İLGİNÇ 5 ESERİ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hatay’ın en merkezinde ve en büyük ilçesi olan Antakya’da bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi , tarih öncesinden Helenistik döneme, Roma , Selçuklu ve Osmanlı gibi bir çok medeniyete ait tarihi eserlere ev sahipliği yapması açısından ve renkli taşlar ile ince işçilikle bezenmiş 3250 m2 ye kadar uzanan mozaikleri ile dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri sayılmaktadır.
Müzede sergilenen eserler başta Antakya olmak üzere Hatay’ın diğer ilçelerinde gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan eserlerden oluşmaktadır. Müzede sergilenmekte olan birçok eser arasından en çok ilgi çekenleri sizin için derledik, gelin onlara göz atalım.

İSKELETLİ MOZAİK
Hatay Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri olan bu mozaik bir çerçeve içerisinde olan üç bölümden biridir. Basında da adından çok fazla bahsedilmiş ve en son yazılan makaleler ile mozaiğin üzerinde ‘’ neşe ‘’ kelimesinin yazdığı ortaya çıkmıştır. Burada iskelet bir zemine uzanmış ve elinde içki içmektedir. Bu üç bölümde de bize o dönemin günlük yaşamına ait bilgiler sunmaktadır.
Antakya mozaiklerinin önemli özelliklerinden biri olan ve MS.3 yy.dan itibaren örnekleri görülmeye başlayan kişileştirme olayıdır. Buradaki mozaiklerin birçoğunda doğa olayları veya yaşamsal kavramlar bir figür olarak tasvir edilmiştir. Örneğin yaşam, mevsim, zenginlik, ruh , ölüm kavramlarının bu mozaiklerde bir kişi gibi resmedilmesi izleyicileri etkileyen bir unsur olmasının dışında, bu eşsiz örneklerle de geçmişe ışık tutmaktadır.

MEGALOPSKHIA MOZAİĞİ
Binlerce yıl öncesine uzanan tarihiyle , etrafında Antakya’nın günlük yaşamının ve av sahnelerinin anlatıldığı Yokto Mozaiğinin ortasında bir madalyon içerisinde bulunan büyük ruh olarak tasvir edilmiş Megalopskhıa Mozaiği müzenin en özel eserlerinden birisidir. Kırmızı ve kahverengi renklerin hakim olduğu mozaikte madalyonun içerisinde yer alan figür kadındır ve elinde tuttuğu tepsi içerisinde inci kolye, bilezikler ile zenginliği temsil etmektedir. 5. yüzyıla tarihlendirilen bu mozaik Antakya’da yapılan kazılarda bir evin zemininden çıkartılmıştır.

ANTAKYA LAHDİ
Birbirinden değerli eserlerin yer aldığı müzede bir başka önemli tarihi eser ise bu lahittir. Üzerinde ince bir işçilikle yapılmış olan figürlerden dönemin önemli bir ismine ait olduğunu anlıyoruz. Lahdin içinde bulunan 3 kişiye ait olan kemikler ve bunların yanında sikkeler, altın bilezikler bulunması bu kişilerin önemli insanlar olduğunu doğrulamaktadır. Lahit üzerindeki figürler giyim tarzları ile, kullanmış oldukları gündelik yaşama ait malzemeler ile bize o dönemin hikayesini anlatmaktadır. Müzede bu lahit ayrı bir bölümde ve bu içerisinden çıkarılan eserlerle birlikte sergilenmektedir.

KRAL ŞUPPİLULİUMA HEYKELİ
Hitit Kralına ait bu heykelin benzeri ile daha önce hiç karşılaşılmamıştır. Bir elinde mızrak diğer elinde başak tutan bu heykel , sakallarının ve saçlarının kıvırcıklığı ile siyah iri gözlerinin daha sonradan yapılmış olduğu düşüncesi ile ve kafasındaki şapkası ile ilk bakışta diğer heykellerden ayrılmaktadır. Heykel 1 buçuk metre ve 1 buçuk ton ağırlığındadır. Kazılarda maalesef heykelin üst kısmına ulaşılabilmiştir ve heykelin arka kısmında bir yazı bulunmaktadır. Bu farklı heykelin bazalt taşından yapıldığı bilinmektedir. Yaklaşık olarak 3000 yıllık olduğu düşünülmektedir.

SİVRİ KAFATASLARI
Bu ilginç kafataslarının sivrileştirilmesi geleneği yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanmaktadır ve günümüze kadar da gelmektedir. Avrupa’da ve genellikle Afrika ülkelerinde görülen bu geleneğin tam olarak hangi amaç ile yapıldığı bilinmemektedir fakat sosyokültürel açıdan toplumdaki bireyleri sınıflandırmak veya bazı toplumdaki insanların o topluluğa ait olduğunu vurgulamak için gerçekleştirilen bir uygulama olduğu düşünülmektedir. Yapılan kazılar neticesinde bu kafataslarını sivrileştirme geleneği henüz bireyler bebekken kafa yapısı henüz oturmamışken sıkıca sarılarak bu şekle gelmesi sağlanmıştır. Antakya’nın kuzeyinde yapılan kazılarda Tell Kurdu Höyüğünde de bu geleneği gösteren bu kafataslarına rastlanmıştır.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı