İŞTE DÜNYANIN EN BÜYÜK 5 FESTİVALİ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

İnsanlık olarak her ne kadar bir Covid19 nedeniyle zorlu günler yaşıyor olsak da, bu günler geçtiğinde yine gözümüz hep birlikte eğlenmeyi, yine bir araya gelip coşmayı arıyor olacak. Tam olarak bu amaçla organize edilen dünya çapında festivaller yine dünyanın dört bir yanından misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Birçok ülkenin kendi kültürel unsurlarını ön plana çıkardığı çeşitli geleneksel etkinlikleri oluyor fakat, bazıları var ki tüm dünyanın gözleri bu etkinliklerin üstünde oluyor. Sizler için dünyanın en çok ilgi çeken 5 festivalini bir araya getirdik;


RİO KARNAVALI – BREZİLYA
Dünyanın en renkli festivalleri arasında yer alan Rio Festivali, adından da anlaşılacağı üzere Brezilya’nın Rio şehrinde gerçekleştiriliyor. Bu festival Rio halkı için öyle önemli ki insanları festivale hazırlayan çok sayıda dans okulu bulunuyor şehirde. Her yaştan Rio halkı festival kortejinde dans hünerlerini sergileyebilmek için 1 yıl öncesinden bu dans okullarına giderek, kendini geliştiriyor. yüzbinlerce katılımcının festival boyunca şehrin sokaklarını doldurduğu bu etkinlikte sadece dans değil yaratıcı koreografilerde büyük ilgi çekiyor. Her yıl Şubat ayında gerçekleştirilen Rio Karnavalı süresince Rio şehrinde deyim yerindeyse turizm patlaması yaşanıyor. Hal böyle olunca şehirde konaklamak için yer bulmakta hayli zor oluyor. Bir seyahat severin hayalini süsleyen bu karnavala katılmak için en az birkaç ay önceden rezervasyon işlemlerini tamamlamış olmak gerekiyor.


OCTOBERFEST – ALMANYA
Almanya’nın Bayyera eyaletinde bağlı Münih şehrinde düzenlenen bu festivalin popülaritesi her geçen yıl durmadan artıyor. Her yıl Ekim ayının ilk haftası düzenlenen Octoberfest’e dünyanın dört bir yanından turistler akın ediyor. Alman kültüründe önemli bir yer tutan bira ve çeşitli Bavyera yemeklerinin tanıtıldığı festivalde katılımcılar aynı zamanda bölgeye özgü kıyafetler giyiyor ve dans ediyor. Festival konseptine uygun olarak yemek ve içecek stantlarının kurulduğu bu festival, hem eğlencenin sınırlarını zorlamak hem de Alman kültürünü yakından tanımak için gerçekten keyifli bir alternatif.


SAN FERMİN – İSPANYA
Kuzey İspanya’nın Pamplona kentinde düzenlenen San Fermin Festivali, her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştiriyor. 1500’lü yıllardan beri kutlanıldığı söylenen San Fermin, yüzlerce kızgın boğanın şehrin sokaklarına salınması ile başlıyor. Boğaları kızdırarak kendilerini kovalamasını amaçlayan halk, sırf bu nedenle boğalar için kışkırtıcı olan renklerde kıyafetler giyiniyor. Her ayıl azımsanmayacak sayıda yaralanmaların olduğu bu festival özellikle adrenalin tutkunlarının oldukça ilgisini çekiyor. 1 haftadan daha uzun süren San Fermin festivalinde tek aktivite insanların boğalardan kaçması değil elbet. Bu tarihlerde şehrin her yanında çeşitli eğlence aktiviteleri ve havai fişek gösterileri gerçekleştiriyor. Sizde adrenalin ve kültür tutkunu bir gezginseniz, San Fermin tam size göre.


BURNİNG MAN – AMERİKA
Amerika’nın uçsuz bucaksız çöl bölgelerinden biri olan Nevada eyaleti, günümüzün belki de en çok konuşulan festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor. Her yıl Ağustos ve Eylül ayları arasında Nevada Çölü’ne Black Rock City adı verilen maketlerle dolu bir kentin kurulmasıyla gerçekleştirilen Burning Man festivali, eğlencenin ve yaratıcılığın sınırlarını zorluyor. Organizatörlerin “Toplum ve Sanat Deneyi” adını verdikleri bu festival, katılımcıların kullandıkları sıra dışı kostümlerle de dikkat çekiyor. Festival geçmiş yıllarda bir gelenek olarak gerçekleştirilen dev festival maketinin festival sonunda ateşe verilerek yakılmasından alıyor.


TOMORROWLAND – BELÇİKA
2005 yılından beri Belçika’nın Boom kentinde gerçekleştirilen Tomorrowland, Avrupa’nın en büyük müzik festivali olarak kabul ediliyor. Dünyanın dört bir yanından elektronik müzik tutkunu gençleri bir araya getiren bu festival Temmuz ayının içinde arka arkaya iki hafta sonu gerçekleştiriliyor. Başlangıçta tek hafta sonu olarak yapılan bu festival yoğun talep nedeniyle önce Belçika’da iki hafta sonuna çıkarılmış ve daha sonra da yılın başka zamanlarında aynı konseptle başka ülkelerde de gerçekleştirilmiş. Dev sahnelerin kurulması ve dj performanslarına eşlik eden neon ışık gösterilerinin gerçekleştirildiği Tomorrowland’de dünyanın en ünlü dj’leri performanslarını sergiliyor. Ne seyahatsiz ne de müziksiz diyenlerdenseniz bu festivali asla kaçırmayın.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı