İTALYA 2021 TREND LİSTELERİNDE!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünyaca ünlü seyahat dergisi Travel + Leisure, 2021 yılının destinasyonu olarak İtalya’yı seçti. Her yıl geleneksel olarak yılın destinasyonunu seçen ve okurlarına duyuran dergi, bu yıl İtalya’yı kapağa taşımayı tercih etti. Nesiller boyunca seyahat severler tarafından beğeni gören kültürel aktivitelerin Pandemi sürecinin ağır koşulları boyunca balkonlara, teraslara taşınması İtalya’yı yine bu süreçte bir şekilde seyahat severlerin gündeminde tutmayı başardı. Bu durum Travel + Leisure tarafından karar aşamasında hayli önemli olmuş. Sizler için Travel + Leisure tarafından yılın destinasyonu seçilen İtalya’nın en çok ziyaret edilen ve seyahat severler tarafından en çok ilgi gören şehir ve bölgelerini derledik;

FLORANSA
Rönesans’ın beşiği Floransa, Avrupa’nın en büyük sanat şehirlerinden biri. Giotto’nun freskleri, Boticelli’nin tuvalleri ve Michelangelo’nun heykelleri ile süslü bu şehir, seçkin bir mimari ve sanat merkezi olma özelliği taşıyor. Başlı başına Açıkhava müzesi gibi değerlendirilebilecek bu şehirde, müze ve anıtlardan daha fazlası var tabi. El sanatları ile dolu ilginç dükkanlar, opera, çağdaş sanatın her dalı ve her an deneyim edilebilecek canlı bir kültürel yaşama sahip Floransa.


VENEDİK
Ziyaretçilerini büyüleyecek birçok sürprizle dolu bu İtalyan şehri, aynı zamanda dünyanın en konsept şehirleri arasında yer alıyor. Öyle ki, İtalyanlar bu şehri içinde barındırdığı güzellikler nedeniyle bir mücevher kutusuna benzetiyor. Vaporetto ismi verilen deniz otobüsleri, tarihi meydan ve bazilikaları, gondolları ve köprüleriyle her türden seyahat severin ilgisini çekebilecek bu şehir, aynı zamanda çağdaş sanat ve teknoloji bienali ile de önemli bir merkez olma gerçekliğini pekiştiriyor.


ROMA
Ünlü yönetmen Paolo Sorrentino’nun Muhteşem Güzellik isimli başyapıtıyla güzellemesini yaptığı İtalyan şehri Roma, küçük bir kasabanın sahip olabileceği samimiyeti sanat yüklü bir Avrupa metropolünün kültürel çekimiyle harmanlayan özel bir tarih başkenti. Klasik harabeleri, erken dönem Hristiyan ibadet alanları, Rönesans sarayları, Barok çeşmeleri ve görkemli meydanları şehrin en popüler çekim alanlarını oluşturuyor. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Roma’da bir dakikanızın bile boş geçmeyeceğinden tamamen emin olabilirsiniz.


MİLANO
Her bölgesi tarih ve kültür sanat dolu olan İtalya’da yüzünü modern şehir yaşamına dönmüş bir kuzeyli arıyorsanız, Milano kesinlikle doğru adres. Ülkenin kuzeyinde bulunan Milano, dünyanın önde gelen moda ve tasarım şehirlerinden biri. Tarihi yapıların modern gökdelenlerle birlikte caddeleri süslediği Milano, uluslararası kozmopolit bir görünüme sahip. Seyahat severler açısından şehrin en belirleyici özelliği ise dünyanın en popüler alışveriş rotalarından biri olması. Öyle ki, şehrin hemen her caddesinde sayısız mağaza ve outletlerle karşılaşmak mümkün.


TOSKANA
İtalya’da doğallık ve sadelik arayanların bölgesi hiç kuşkusuz Toskana. Geniş vadileri, verimli tarım alanları ve bu çerçevede gelişmiş eşsiz mutfağı ile Toskana, dünyadaki en iyi sürdürülebilir turizm alanlarının başında geliyor. Çevresinde bulunan Siena, Pisa, Volterra ve San Gimignano gibi küçük kasabalar ile de İtalya’nın kasaba kültürlerinin geçmişine inmek mümkün.


AMALFİ SAHİLLERİ
İtalya’nın dünyaca ünlü sayfiye noktalarından biri olan Amalfi Sahilleri, sadece İtalya’nın değil tüm dünyanın jet sosyetesi tarafından tanınan ve ilgi gören bir merkez olma özelliği taşıyor. Gerek coğrafi yapısı gerekse bu bölgede oturmuş olan yaşam tarzı nedeniyle lüks tesislerin değil butik alternatiflerin zenginleştirdiği Amalfi Sahilleri’nde yaz tatili, hemen herkesin hayatında bir kez sahip olmak isteyeceği bir ayrıcalık. Muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan bölgede gün batımını izlemek isterseniz, kıvrımlarıyla ünlü Positano yolu muhteşem bir alternatif.


SİCİLYA
Eğer bambaşka bir İtalya ile karşılaşmak istiyorsanız, Sicilya tam size göre. Yüzyıllardır Akdeniz Kültürü’nün kavşak noktası olan bu bölge, Akdeniz insanının ruhu ve yaşam biçimiyle özdeşleşmiş durumda. Yıllarca karanlık sokak hesaplaşmalarının merkezi olarak adından bahsettiren Sicilya, şimdilerde İtalyan turizminin parlayan yıldızı haline geldi. Henüz keşfedilmemiş sayılabilecek onlarca kasaba plajı, Etna Volkanik Dağı’nın çevresinde oluşmuş volkanik yapılar ve cıvıl cıvıl kültür hayatıyla özdeşleşmiş Sicilya köyleri, sizi İtalya’ya yeniden aşık edebilir.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı