KUZEY EGE’DE BİR ANTİK KENT: ASSOS

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir zamanlar felsefenin önemli noktalarından biri olan Assos Antik Kenti, bugün Çanakkale’nin Behramkale Köyü’nün sınırları içerisinde yer alıyor. Körfezdeki muhteşem konumu, sakinliği, doğal yaşama yakınlığı ve sıcacık insanları ile son yıllarda Türkiye’nin en çok dikkat çeken şehirlerinden biri olmaya başlayan Çanakkale, Assos gibi destinasyonlarıyla Kuzey Ege’nin incisi olmaya aday. Çanakkale’nin deyim yerindeyse felsefe taşı olan Assos ise son yıllarda yurtiçinden ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Peki Assos’ta ne yapmalı, nereleri görmeli? Sizler için derledik;

ATHENA TAPINAĞI

Assos Antik kentinin günümüze ulaşan en önemli kalıntısı Athena Tapınağı olarak biliniyor. Edremit Körfezi’nin nefis manzarasını selamlayan Athena Tapınağı, adını koruyucu tanrıça Athena’dan almaktadır. 32 sütundan oluşan ve dikdörtgen bir mimariye sahip olan tapınak UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde yer alıyor. Dünya’nın en önemli tapınakları arasında yer alan Athena Tapınağı, tarihin ve doğanın buluştuğu muhteşem bir çekim merkezi olma özelliği taşıyor.

ASSOS AGORASI

Antik dönemde kent merkezi olarak kullanılan Assos Agorası’nda M.Ö 2. Yüzyıla uzanan kalıntılar bulunuyor. Bünyesinde dönemin kent yaşamına dair önemli ipuçları barındıran Assos Agorası, dükkanlar ve hamamlardan oluşuyor. Ayvacık Belediyesi tarafından bakım ve onarım çalışmaları üstlenilen Agora içerisinde günümüzde konser ve tiyatrolar organize edilebilmekte.

ASSOS ANTİK TİYATROSU

Ege’nin kuzeyine saklanmış bu küçük antik kentte tabi ki birde antik tiyatro bulunuyor. Assos Agora’sının güney kısmında bulunan Assos Antik Tiyatro’su tıpkı Athena Tapınağı gibi nefes kesen bir manzaraya sahip. M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edilen bu antik tiyatro Roma Dönemi’nde de kimi ekleme ve değişikliklerle kullanılmış. Öyle ki oturma sıraları ve gösteri alanı arasına Roma Dönemi’nde eklendiği düşünülen korkuluk levhaları, bu dönemde tiyatronun gladyatör gösterileri için de kullanılmış olabileceğini düşündürmektedir. 1980 yılından sonra Türkiye devleti tarafından restore edilerek son haline kavuşturulan Antik Tiyatro, Assos Antik kentinin en önemli parçaları arasında yer alıyor.

ASSOS ANTİK LİMANI

Assos’ta antik çağlardan günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş başka bir nokta ise Assos Antik Limanı. Doğa ve tarihin iç içe geçtiği Assos Antik Limanı’nda, denize uzanan ahşap iskele üzerinde gün batımının keyfini sürebilir, gün boyu nefis manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bir kısmı sular altında kalmış olan Antik Liman’ın bulunduğu noktada denize girmek ise size tarihle bütünleşme hissiyatı yaşatabilir. Assos Antik Limanı aynı zamanda çevresinde çok sayıda restoran, hediyelik eşya mağazası ve kafeterya bulunuyor. Korunma alanı olmasından kaynaklı mimari açıdan neredeyse hiç bozulmamış olan ara sokaklar ise Assos Antik Limanı’nın en önemli parçalarından.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı