SEYAHATE ÇIKACAKLAR İÇİN 5 KİTAP ÖNERİSİ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seyahate mi çıkacaksınız? Rotanızı belirlemekte zorlanıyor musunuz? Sizin için seçtiğimiz kitaplarla , en güzel yurt içi ve yurt dışı rotalara karar vererek , bu yerler hakkında kültürel  bilgiler ve eşsiz manzaraları hakkında fikir sahibi olup gezi planınıza karar verebilirsiniz.

Hazırsanız sizin için derlediğimiz gezi kitaplarına göz atalım;

YUVARLAK DÜNYANIN KÖŞELERİ MISIR- TURGAY TUNA, BÜLENT DEMİRDURAK

En eski ve en büyük konuma sahip olan medeniyetlerden bir olan Mısır tarih boyunca birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. 7000 yıllık geçmişi ile, ölümsüz hayata olan inançlarıyla ortaya çıkan mezar mimarisi ile, resim ve heykel sanatı ile, edebiyat tarihinde önemli yere sahip olan hiyeroglif dedikleri resimli yazıları ile dünyada eşi benzeri olmayan bir medeniyettir. Kitapta bize bu eşsiz medeniyete adım attıktan sonra gezinizi zenginleştirecek lezzetlerinden tarihine , ulaşımından gezilecek en güzel yerlere ait faydalı bilgiler vermektedir.

BİR DİNAZORUN GEZİLERİ – MİNA URGAN

Samimi, zeki ve ileri görüşlü bir yazar olarak tanınan Mina Urgan ölümün ardından okuyuculara az para ile seyahat edilebileceği ve birçok yeni kültür ve insanla tanışılabileceğini anlattığı kitabını miras bırakmıştır. Denize ve maviye olan tutkusunu yaz aylarında egenin huzur veren sahil kasabalarından bahsederken en güzel şekilde ifade etmiştir. Doğanın insana verdiği mutluluğunun paha biçilemez olduğunu anlatırken adeta okurlarını mestetmiştir. Kitabında Anadolu’dan Avrupa’ya, Rusya’ya, Amerika’ya uzanan serüvenini sıcak bir dille anlattığı gezi notlarını anlatmıştır.

VOLGA VOLGA – YUSUF NURAYDIN

Her geçen yıl kültürüne, danslarına, müziklerine ve edebiyatına ilginin arttığı Rusya’yı ve onun birbirinden güzel şehirlerini bir nehir gezisi ile tanımak isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında Yusuf Nuraydın’ın Volga Volga isimli eseri ilk sırada geliyor. Volga veya İdil nehri olarak da bilinen Volga nehri ülkemizin kuzeyinde St. Petersburg ve Moskova arasında bulunuyor. 3500 km olan uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun nehri olarak biliniyor.

MACHU PİCCHU’UN IŞIĞI / İNKA – ANTOİNE B. DANİEL

Antoine B. Daniel’in kaleme aldığı İnka kitaplarının 3. Serisi olan Machu Picchu’nun Işığı, Peru’da And Dağları’nın zirvesinde bulunan ve dünyanın yedi harikası arasında yer alan çok iyi korunarak günümüze ulaşmış bir İnka antik kentini konu almaktadır. Bu antik kenti ziyaret edecek olanlar İnka medeniyetinin tarihi ve iç çatışmalarını anlatan bu kitap, o dönemde yaşanan olaylarla medeniyetin inşa ettiği ve günümüzde hayranlıkla ziyaret edilen antik şehri anlamaya faydalı olacaktır.

ADIM ADIM LİKYA YOLU – ALTUĞ ŞENEL

Türkiye’nin hatta dünyanın da en güzel manzarasına sahip olan muazzam yerlerden biri olan Likya yolu, o tarihi Likya kalıntıları arasında, yıkık dökük patika yollardan, o atmosferi hissederek yürüyüş yapma ve yürürken de her adımında bir başka keşif bulma duygusuyla birçok gezginin mutlaka gördüğü, görmeyenlerin ise hayalini kurduğu efsanevi bir yoldur. Altuğ Şenel’in de kaleme aldığı ‘’Adım Adım Likya Yolu’’ kitabında insanın içinden geçenleri, keşfetme duygusunu, her keşfedişte bulduğu izi ve bu izle gerçekleşen değişimi öyle samimi bir dille anlatmıştır ki, sizde gezerken o anı yaşamak için bu kitabı okumayı kesinlikle unutmayın.

 

Paylaş.

Yorumlar Kapalı