TÜM DÜNYANIN GÖZÜ ONUN ÜSTÜNDE; KAPADOKYA

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deyim yerindeyse takımdan ayrı düz koşu ile dünyanın en gözde seyahat rotaları arasına yerleşen Kapadokya, yükselişini hiç ara vermeden sürdürüyor. Hal böyle olunca da tüm dünya gezginlerinin gözü Anadolu coğrafyasının yıldızı haline gelen Kapadokya’nın üstünde oluyor. Peki Kapadokya’yı dünyanın en popüler seyahat noktalarından biri haline getiren şey ne? İşte sizler için derlediğimiz Kapadokya’yı Kapadokya yapan değerler;


SICAK HAVA BALONLARI İLE GÖREME VADİSİ’NDE SÜZÜLMEK
Adeta Kapadokya’nın simgesi haline gelen Kapadokya Sıcak Hava Balonlar’ı, bu eşsiz coğrafyayı kuş bakışı keşfetmenin hiç şüphesiz en keyifli yolu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havalanan Kapadokya Balonları ile 1 saate yakın süren gezinti boyunca bir doğa harikası olan Kapadokya ve Göreme Vadisi’nin tüm güzellikleri ayaklarınızın altında kalıyor. Tüm bu deneyim boyunca size eşlik eden bir başka estetik ayrıntı ise Kapadokya’nın yanı başında konumlanan heybetli Erciyes Dağı’nın arkasında beliren güneş oluyor. 1 saatlik bu hava gezintisinin sonunda ise sizi yerde küçük sürprizler bekliyor.


GLOBAL SEYAHAT TRENDİ; KAPADOKYA’DA BALAYI
Doğa harikası peri bacalarının yarattığı olağanüstü atmosfer ve sıcak hava balonlarının oluşturduğu görsel şölen nedeniyle her yaştan seyahat severin gözde rotası haline gelen Kapadokya, aynı zamanda genç ve yeni evli çiftlerinde hayli ilgisini çekiyor. Oyma kaya otellerin otantik atmosferi de Kapadokya’nın dikkat çeken bir balayı rotası haline gelmesinde önemli bir faktör.


TARİHİN DERİNLİKLERİNE YOLCULUK
Tarihin derinlikleri derken aslında bunu ifadeyi mecazen kullanmıyoruz. Kapadokya’daysanız ve geçmişi M.Ö 8. Yüzyıla kadar uzanan yeraltı şehirlerini keşfe koyuluyorsanız, tarihin gerçekten derinliklerine doğru ilerliyorsunuz demektedir. Bölgenin jeolojik yapısının da avantajıyla oluşturulma ihtiyacı duyulan yeraltı şehirleri, savaş ve saldırılardan korunmak için kayaların yerin derinliklerine doğru oyulmasıyla oluşturulmuş. Herhangi bir teknoloji kullanılmadan inşa edilen bu yeraltı şehirleri aynı anda 50 kişiye kadar yaşam alanı oluşturabilecek şekilde inşa edilmiş. İçin barınma, ibadet, ahır ve yeme içme alanlarının bulunduğu bu yeraltı şehirleri Kapadokya’nın büyüleyici güzellerinden sadece birkaçı. Yer üstünde bulunan kaya oyması kilise, manastır ve konaklarda yine bölgede yaşamış geçmiş uygarlıkların izinin sürüleceği başkaca alanlar.


BİTMEYEN YEREL AKTİVİTELER KAPADOKYA’DA
Kapadokya bölgesinde yapılacaklar listenizi balon ve çevre turlarıyla sınırlandırdıysanız birçok aktiviteyi kaçırmışınız demektir. Örneğin Kapadokya’nın en popüler aktivitesi olan balon turlarının bir de izleme ritüeli bulunuyor. Kapadokya’nın çeşitli bölgelerine dağılmış birbirinden güzel otelleri en güzel teraslarını sabaha karşı havalanan balonların seyredilebileceği en ideal noktalara konumlandırmış. Eğer sabah saatlerinde balon turuna katılmıyorsanız balkon ya da terasınızdan gökyüzüne yükselmekte olan onlarca balonun oluşturduğu muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. Bölgenin özgün coğrafyasının sağladığı avantajla çeşitlenen başkaca aktiviteler ise Atv Turu, At gezileri, Kızılırmak Nehri’nde gondol turu ve çömlek atölyeleri olarak sıralanabilir.

Paylaş.

Yorumlar Kapalı